SWAGGER(OAS) VE RAML ARASINDAKİ FARKLAR?

Swagger (şu anda OAS) ve RAML, şu anda kullanılabilir API’lar oluşturmanın en ünlü ayrıntılarından ikisidir. İlk olarak işimiz için hangisi daha iyi? Aralarındaki kontrast nedir?

Swagger (OAS) nedir?

Swagger – open application API  veya OAS olarak yeniden adlandırıldığında – RESTful web yönetimlerini tasvir etme, üretme, hayal etme ve yutmayı amaçlayan bir yapıdır. “language-agnostic” olarak adlandırılan dil, tipik bir dil kullanılarak incelenmek üzere yaratılmıştır. Readme.io, Swagger’ın tam olarak ne olduğunu görmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek ideal bir model yarattı:

“Bir ev için bir taslak olarak düşünün. İstediğiniz yapı malzemelerini kullanabilirsiniz, ancak anahat parametrelerinin dışına çıkamazsınız.”

Swagger’ın önemi, zahmetsizliğinden kaynaklanmaktadır. Özlü dokümantasyonundan, makineler ve insanlar için netliği basitliğine kadar, Swagger kullanımı son derece basit hale getirilmiş bir sistemdir.

Swagger / OAS’ın Avantajları

  • Büyük bir ağ ve destek tabanı
  • Yüksek ödenek oranı, bu da belgelerin demet anlamına gelir
  • Sağlam yapı desteği
  • Herhangi bir açık kaynak sisteminin en büyük dil desteğine sahiptir

Swagger / OAS’ın Dezavantajları

·      Dev ve QA dahil olmak üzere belirli enstrümanlar için çeşitli ayrıntılar gerektirir

·      Kodun yeniden kullanılmasını, dahil edilmesini veya genişletilmesini dikkate almaz

·      Sağlam tasarımcı aparatları gerekir

·      Tüm reaksiyonlar için kalıp gerektirir

RAML nedir?

RAML veya RESTful API Modelleme Dili, RESTful API’leri tasvir etmek için YAML tabanlı bir dildir. İsim bozuldukça, RESTful’ı veya RESTful API’lerinin tüm amaç ve amaçları için önemli olan tüm verileri verir. Kristopher Sandoval’ın Nordic API’leri üzerindeki bir blog girişiyle belirtildiği gibi, RAML özellikle bu kadar parlak bir düzenleme cihazı olmasının çeşitli nedenlerinden biri olan çeşitli seviyeli bir stil grubudur. API’ya yönelik taleplerin koşullarını ve mantıksal sonuçlarını öngörerek, tıpkı geri dönüşün normal olabileceğinin açık örneklerini kaydetmek gibi, API’ler arşivlenebilir veya akıllara durgunluk veren ayrıntılarla düzenlenebilir.

RAML Avantajları

·      Tek ayrıntıyı korumak için

·      Katı, görsel tabanlı IDE ve koordineli çaba merkezi ile web tabanlı takım oluşturma

·      Konfigürasyon tasarımlarını dikkate alır

·      Başlamak için basit

RAML Dezavantajları

·      Ayrıntıların dışında sağlam dokümantasyon ve eğitim çalışmaları gerektirir

·      Kısıtlı kodun yeniden kullanımı / artırılması

·      Dev ve QA Kötü takım desteği de dahil olmak üzere birkaç cihaz için gerekli çok sayıda ayrıntı güncel formlar

                                     Table Img Referance: https://www.q-perior.com/en/blog/openapi-and-raml-in-comparison/

Swagger’a karşı RAML: Dil Desteği Birbirinin aksine, hem Swagger hem de RAML gerçekten yetenekli, çok sayıda lehçe ile mükemmel.

Her ikisi de benzerlik sunar: .NET, Go, Haskell, Java, JavaScript, Node.js, PHP, Python, Ruby, Scala

Swagger’ın ekstra destekleri: Clojure, Coldfusion, D, Eiffel, Erlang, Groovy ve Typcript

RAML’nin ekstra destekleri: Elixer ve Pearl In Closing

İki lehçe sağlamdır ve eşitsizliklerine bakılmaksızın şaşırtıcı API’ler sunmaya hazırdır. Onların temel zıtlıkları, işiniz için hangisinin en iyi olduğunu bulmanıza yardımcı olabilecek şeydir. Swagger’ın en iyi özellikleri, sağlam dokümantasyonu ve daha az kullanılan lehçelerle benzerliğidir. Hızlı bir düzenleme ve muazzam bir yardım ağı sağlar. Swagger için büyük paket, temel bir ayrıntı olarak yapılandırılmış olmasıdır. Swagger, giderek karmaşıklaşan, birbirine geçen çerçeveler oluşturmak için API’yi etkileyen davranışı belirler. RAML, tüm API’nın yaşam döngüsünü destekleme beklentilerini aşıyor. Mühendis takımları ile uzman denemeciler arasında her ikisini de azaltmadan bir uyum sağlar. Ayrıca, girişiminizi artırmak için en hızlı sistemdir. İkisi arasındaki temel zıtlık, RAML’nin yukarıdan aşağıya bir detay olmasıdır, bu da çerçeveyi ayırdığı ve farklı alt segmentlerin davranışını netleştirdiği anlamına gelir.

                                     Table2 Img Referance: https://www.q-perior.com/en/blog/openapi-and-raml-in-comparison/

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *